Prace licencjackie i magisterskie - tworzenie bibliografii

Bez wątpienia pisanie pracy dyplomowej to niełatwe zadanie. Przede wszystkim dlatego, że student wówczas musi poświęcić wiele swojego czasu, żeby stworzyć coś dobrego. Ale nawet w tedy nie ma gwarancji, że przyniesie to dobrą ocenę. A to dlatego, że koniecznie trzeba spełnić szereg wymogów i zadbać o szczegóły, jak na przykład o bibliografię.

Wiele osób, które pisało już prace licencjackie czy magisterskie, doskonale wie, jak ważnym elementem jest bibliografia. Wydawać by się mogło, że nie jest to specjalnie ważny element pracy, ale do błędne myślenie. Każdy recenzent dokładnie przeanalizuje ten element pracy i na pewno nie zapomni wytknąć błędów podczas egzaminu licencjackiego czy magisterskiego.

Ważne więc, żeby podczas pisania prac dyplomowych pamiętać o każdym szczególe. Wszystkie cytaty i cudze myśli muszą być oznaczone przypisem, a później ten musi trafić do bibliografii. Zazwyczaj znajduje się ona na samym końcu pracy, jednak to zależy od przyjętej kompozycji. W każdym razie, żeby bibliografia była dobra, musi być kompletna.

Konieczny jest zatem profesjonalizm. Praca naukowa to już nieco wyższe progi, dlatego student musi sobie zdać sprawę, jak ważną rzeczą właśnie się zajmuje. Tam nie ma miejsca na błędy, niedomówienia czy własne pomysły. Wszystko musi być dokładnie opracowane, dobrze napisane i interesujące. Nie jest to proste, ale kiedy się postara, na pewno będzie to możliwe.

Praca magisterska różni się od licencjackiej pewnym poziomem tworzenia. W wypadku tej pierwszej trzeba mieć nieco więcej pomysłów i nowych rozwiązań naukowych. Dodatkowo musi być ona bardziej obszerna i wnosić już pewne nowe rozwiązania. Dlatego właśnie podczas jej pisania koniecznie trzeba przyłożyć nacisk na jakość wywodu i pomysłowość.